Granulator do pelletu – na czym polega proces peletowania?
Proces peletowania polega na przetłaczaniu miękkiej paszy przez otwory w metalowej płycie matrycy w celu uformowania sprasowanych peletek, które są następnie cięte do wcześniej określonego rozmiaru. Maszyny, które zostały opracowane w tym celu, są obecnie bardzo zróżnicowane pod względem konstrukcji i istnieje wiele kontrowersji między różnymi producentami sprzętu, co do tego, który typ jest najbardziej efektywny.
Granulowanie
Granulowanie jest kluczem do produkcji wysokiej jakości pasz, ponieważ zapewnia, że receptura paszy jest w odpowiednich ilościach dla wszystkich, którzy je spożywają. Każdy kęs granulatu będzie miał taką samą formułę, która zapewnia, że całe stado jest karmione zgodnie z przeznaczeniem. W celu wyprodukowania peletów (pelety na paszę dla zwierząt, pellety z trocin, pellety z biomasy) surowce przetwarzane są w granulatorze lub prasie do pelletu. Wewnątrz granulatora najważniejszą częścią do produkcji uformowanych granulek jest matryca do peletek.
Większość granulatorów ma obecnie jeden lub więcej zamontowanych nad nimi jednostek kondycjonujących, do których można dodawać płyny, takie jak woda i melasa, aby poprawić granulację. Woda jest czasami dodawana w postaci pary, która zmiękcza paszę i częściowo żelatynizuje zawartość skrobi w składnikach, co skutkuje twardszymi (a w przypadku pasz wodnych bardziej stabilnymi w wodzie) peletkami. Z kondycjonera pasza wpada do środka samego granulatora. W granulatorze co najmniej dwa walce i pługi podające przepychają materiał przez otwory w płycie matrycy.
Jak działa matryca?
Zwykle sama płyta matrycy obraca się, a na jej zewnętrznej stronie nieruchome noże tną pelety na zadaną długość. Stamtąd są przenoszone do chłodni/suszarki w celu usunięcia ciepła, które powstaje podczas procesu granulowania lub jest często dodawane podczas kondycjonowania parą. W celu prawidłowego przechowywania należy również zmniejszyć zawartość wilgoci w peletach. Granulowanie i wydajna praca granulatorów to specjalistyczne tematy, o których napisano wiele książek. Wszyscy producenci urządzeń do peletowania instruują ich obsługę, a niektórzy organizują kursy szkoleniowe w tej i pokrewnych tematach.
Rozmiary otworów matrycy zwykle wahają się od 1,5 mm do 9,5 mm. Grubość płyty matrycy pomaga określić zwartość i stabilność peletu. Matryce do pelletu mogą mieć grubość do około 90 mm.