licowki porcelanowe

Czym są licowki porcelanowe? 

Licówki to okładziny, które pasują do przednich powierzchni zębów. Do ich tworzenia technicy używają wysokiej jakości materiałów dentystycznych, takich jak kompozyt w kolorze zęba lub porcelana. Licówki dentystyczne mają charakter kosmetyczny. Mogą ukryć szereg niedoskonałości estetycznych, w tym odpryski, pęknięcia, szczeliny, przebarwienia zębów i inne.

Kto potrzebuje licówek dentystycznych?

Każdy, kto chce poprawić wygląd swojego uśmiechu, może zapoznać się z licówkami. Te uzupełnienia dentystyczne mogą kamuflować:

  • Wyszczerbione lub złamane zęby
  • Diastema (luki lub spacje w twoim uśmiechu)
  • Plamy, które nie ustępują po wybielaniu zębów
  • Zęby, które są za małe
  • Zniekształcone zęby

Ważne jest, aby pamiętać, że licówki są opcją tylko wtedy, gdy nie masz rozległych ubytków i chorób dziąseł. Jeśli masz poważne problemy ze zdrowiem jamy ustnej, powinieneś zająć się nimi przed zbadaniem zabiegów kosmetycznych.

Licówki pokrywają przednie powierzchnie zębów, aby poprawić uśmiech. Działają poprzez kamuflowanie kosmetycznych niedoskonałości.

Licówki a korony: jaka jest różnica?

Licówka porcelanowa pokrywa tylko przednią powierzchnię zęba, aby poprawić jego wygląd. Z drugiej strony korona dentystyczna pokrywa całą strukturę zęba, aby zwiększyć wytrzymałość i ochronę.

Licówki dentystyczne to zabieg kosmetyczny. Innymi słowy, poprawiają uśmiech, ale niekoniecznie wzmacniają lub naprawiają zęby. Chociaż korony dentystyczne mogą również poprawić wygląd zębów, ich głównym celem jest odbudowa zębów poważnie uszkodzonych przez próchnicę lub uraz.

Czy licówki stomatologiczne wymagają szczególnej pielęgnacji?

Szczotkowanie, nitkowanie i regularne wizyty u dentysty to wszystko, co musisz zrobić, aby utrzymać licówki w dobrym stanie. Pamiętaj, aby używać szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i nieściernej pasty do zębów z fluorem. Unikaj produktów wybielających, ponieważ mogą porysować licówki. Aby forniry były trwałe, należy również unikać bezpośredniego wgryzania się w twarde lub chrupiące potrawy, takie jak jabłka, marchewki i twarde mięso. Pokrój te produkty i żuj je tylnymi zębami.

Okleiny porcelanowe są odporne na plamy, ale nadal dobrze jest unikać ciemnych produktów i napojów, takich jak jagody, czerwone wino, kawa i herbata. Te produkty spożywcze i napoje mogą z czasem zabarwić licówki.