dietetyk bielsko

Dietetyk Bielsko: jakie są zalety zbilansowanego jadłospisu? 

Nie można wystarczająco podkreślić znaczenia zbilansowanej diety dla zdrowego stylu życia. Zdrowy styl życia można osiągnąć, utrzymując zbilansowaną dietę i pamiętając o zaspokojeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych wymaganych przez organizm. Właściwy plan posiłków pomaga osiągnąć idealną wagę ciała i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, układ krążenia i inne rodzaje nowotworów.

Czym jest zbilansowana dieta?

Ale czym właściwie jest zbilansowana dieta? Krótko mówiąc, jest to dieta oferująca składniki odżywcze, które pomagają Twojemu organizmowi prawidłowo funkcjonować. Znaczenie diety polega na przyjmowaniu odpowiedniej ilości kalorii. Twoje ciało otrzymuje właściwe odżywianie, gdy spożywasz różnorodne produkty spożywcze bogate w kalorie, takie jak świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i białka.

Kalorie są wskaźnikiem zawartości energii w żywności. Po spożyciu jedzenia kalorie są zużywane podczas chodzenia, myślenia lub oddychania. Przeciętnie osoba może potrzebować około 2000 kalorii dziennie, aby utrzymać wagę ciała. Ogólnie rzecz biorąc, kalorie danej osoby mogą zależeć od jej płci, wieku i aktywności fizycznej. Co więcej, mężczyźni potrzebują więcej kalorii niż kobiety. Ponownie, ludzie, którzy bardziej ćwiczą, potrzebują więcej kalorii w porównaniu do osób, które tego nie robią. Należy również pamiętać, że źródło kalorii jest równie ważne jak ilość. Faszerowanie jedzenia pustymi kaloriami, czyli takimi, które nie zawierają żadnych wartości odżywczych, w niczym nie pomaga. Puste kalorie można znaleźć w produktach spożywczych takich jak:

  • Cukier
  • Masło
  • Ciasteczka
  • ciastka
  • Napoje energetyczne
  • Lody
  • Pizza

Zdrowa dieta polega na tym, aby czuć się świetnie, mieć więcej energii, poprawiać stan zdrowia i poprawiać nastrój. Dobre odżywianie, aktywność fizyczna i zdrowa masa ciała są niezbędnymi elementami ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia danej osoby.

Znaczenie zdrowej diety

Nie można kwestionować znaczenia zdrowej żywności w Twoim życiu. Jeśli nie utrzymasz odpowiedniej diety dla zdrowego organizmu, możesz być podatny na choroby, infekcje, a nawet wyczerpanie. Szczególnie należy podkreślić znaczenie pożywnej żywności dla dzieci, ponieważ w przeciwnym razie mogą one być podatne na szereg problemów związanych ze wzrostem i rozwojem. Niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych wynikających z braku zbilansowanej diety to choroby serca, nowotwory, udar i cukrzyca.