Żywice do inkludowania

Żywice do inkludowania – impregnowanie próżniowe

Barwnik fluorescencyjny można mieszać z żywicą epoksydową, aby umożliwić łatwą identyfikację wszystkich wypełnionych porów w świetle fluorescencyjnym. Umieścić preparat na środku kubka montażowego i umieścić go w komorze próżniowej. Zamknij pokrywę i opróżnij komorę. Ewakuacja trwa kilka minut, aby upewnić się, że w małych porach i pęknięciach nie pozostało powietrze. Otwórz zawór, aby umożliwić zassanie żywicy epoksydowej do komory. Gdy preparat jest całkowicie pokryty środkiem do zatapiania, zamknij zawór i wyłącz pompę próżniową. Ciśnienie atmosferyczne wciśnie żywicę epoksydową do wnętrza porów i pęknięć.

Czym jest żywica akrylowa?

Akryle to łatwe w użyciu żywice o krótkim czasie utwardzania, bardzo ograniczonym skurczu i doskonałych właściwościach montażowych. Nadają się zarówno do seryjnego montażu próbek o nieregularnych kształtach, jak i do rutynowej pracy lub pojedynczych próbek. Akryle są dostępne z wypełniaczem mineralnym i bez. Można użyć barwnika, jeśli potrzebne jest kodowanie kolorami. Podczas mieszania żywic akrylowych zaleca się dodanie proszku do płynu (utwardzacza) – pozwoli to uzyskać najbardziej jednorodną mieszankę żywicy.

Proces montażu

Wybierz kubek montażowy i umieść w nim czysty i suchy preparat. Dokładnie odmierz odpowiednią ilość składników żywicy objętościowo lub wagowo. Dokładnie wymieszaj składniki, zalej preparat żywicą i pozostaw napełnione kubki do zatapiania do utwardzenia. Czasy mieszania i utwardzania są ważnymi parametrami w wysokiej jakości zaprawie i należy przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji obsługi.

Utrwalanie

Klipsy mocujące (metalowe lub plastikowe) zapewniają, że cienkie płytki, folie i przewody pozostaną w pozycji pionowej. Podwójnej folii samoprzylepnej można użyć do utrzymania próbek o nieregularnych kształtach w pozycji pionowej. Kleje w płynie mogą reagować z niektórymi rodzajami zimnych środków montażowych. Próbki zbyt małe, aby można je było umocować za pomocą klipsa (np. niektóre elementy elektroniczne) podczas zatapiania można przytrzymać w pozycji pionowej poprzez przyklejenie ich do dna formy za pomocą śladowej ilości szybkoschnącego kleju.

Te żywice do montażu na zimno, opracowane do badań metalograficznych, są idealne do próbek, które nie wytrzymują wysokiego ciśnienia ani wysokiej temperatury. Żywice reagują prosto i skutecznie bez konieczności stosowania gorącej prasy. Można jednocześnie osadzać dużą liczbę próbek, łatwo dopasowując objętość żywicy do zatapiania lub kształt formy.