Adwokat prawo pracy – Warszawa

Czym jest błędna klasyfikacja pracowników? Adwokat prawo pracy Warszawa

Istnieje wiele różnic między pracownikami a osobami samozatrudnionymi, znanymi również jako niezależni kontrahenci lub konsultanci. W przeciwieństwie do pracowników, którym mówi się, kiedy i gdzie mają pracować, gwarantowane jest regularne wynagrodzenie i są uprawnieni między innymi do świadczeń pracowniczych, niezależni kontrahenci zazwyczaj pracują na podstawie umowy krótkoterminowej z firmą i otrzymują faktury za swoją pracę . Niezależni kontrahenci nie są uprawnieni do świadczeń pracowniczych i muszą również składać i odprowadzać własne podatki.

Błędy klasyfikacji

Jednak w ostatnich latach niektórzy pracodawcy nadużywali klasyfikacji, błędnie klasyfikując pracowników działających w dobrej wierze jako wykonawców, próbując zaoszczędzić pieniądze i obejść przepisy. Jest to najczęściej obserwowane wśród pracowników „gig economy”, takich jak kierowcy wspólnych przejazdów i kierowcy dostawczy.

Niektóre przykłady błędnych klasyfikacji obejmują:

  1. Błędne zaklasyfikowanie pracownika jako niezależnego wykonawcy, aby nie musiał przestrzegać przepisów Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia, które zapobiegają dyskryminacji w zatrudnieniu.
  2. Błędna klasyfikacja pracownika w celu uniknięcia zapisania go do planu świadczeń zdrowotnych.
  3. Błędne klasyfikowanie pracowników w celu uniknięcia wypłaty minimalnego wynagrodzenia.

Dyskryminacja w pracy

Dyskryminacja osoby ubiegającej się o pracę lub pracownika ze względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć, narodowość, niepełnosprawność lub wiek jest niezgodna z prawem. Jednak niektórzy pracodawcy właśnie to robią, co prowadzi do wrogiego i niesprawiedliwego miejsca pracy, w którym niektórzy pracownicy są traktowani bardziej przychylnie niż inni.

Dyskryminacja w miejscu pracy może przybierać różne formy. Niektóre przykłady obejmują:

  1. Odmowa zatrudnienia kogoś ze względu na kolor skóry.
  2. Pomijanie wykwalifikowanej pracowniczki do awansu na korzyść pracownika z mniejszym stażem.
  3. Nie zapewnianie równych szans szkoleniowych pracownikom różnych wyznań.
  4. Narzucanie kryteriów kwalifikacji do pracy, które celowo wykluczają osoby niepełnosprawne.
  5. Zwolnienie kogoś na podstawie kategorii chronionej.

Jeśli uważasz, że mogłeś zostać zwolniony bez uzasadnionej przyczyny, nasi prawnicy ds. pracy i zatrudnienia mogą pomóc Ci odzyskać zaległe wynagrodzenie, niewypłacone wynagrodzenie i inne formy rekompensaty.