Pompa ciepła do basenu

W jakiej temperaturze najlepiej sprawdza się pompa ciepła do basenu?

Basenowe pompy ciepła są przeznaczone do podnoszenia temperatury basenu do idealnego zakresu pływania między 25 a 28 stopni Celsjusza. Ponieważ działają na zasadzie pobierania ciepłego powietrza, basenowe pompy ciepła działają najlepiej w wilgotnych miejscach, w których temperatura otoczenia utrzymuje się powyżej 15 stopni Celsjusza. Basenowe pompy ciepła nie działają wydajnie przy temperaturach zewnętrznych od -4 do +4 stopni Celsjusza w przypadku większości systemów. Najlepiej sprawdzają się przy temperaturach powyżej +4 stopni Celsjusza.

Czy pompy ciepła do basenów są tego warte?

Tak, zdecydowanie są tego warte! Głównym powodem ogrzewania basenu jest to, abyś Ty i Twoje dzieci mogli się nim cieszyć przez cały rok. Pompy ciepła to najbardziej ekonomiczne opcje, które pozwalają na korzystanie z basenu przez cały rok bez obciążania kieszeni. Basenowe pompy ciepła mają niższy roczny koszt niż ogrzewacze basenowe na gaz ziemny, dzięki czemu pompy ciepła do basenów są bardziej atrakcyjne dla właścicieli basenów, którzy chcą cieszyć się swoją oazą ciepła przez cały rok. Oczywiście pompy ciepła są bardziej ekologiczne niż ich odpowiedniki do ogrzewania basenów gazem ziemnym i elektrycznością. W przeciwieństwie do innych typów, które wykorzystują gaz propan i paliwa kopalne, basenowe pompy ciepła pobierają ciepło z naturalnego powietrza.

Czy większa pompa ciepła do basenu jest lepsza?

Pompy ciepła mają moc znamionową kW od 14,65 kW do 43,96 kW. Mniejsze baseny mogą sobie poradzić z pompą ciepła o mocy 14,65 kW. W przypadku większego basenu możesz potrzebować urządzenia, które szybciej podgrzewa wodę. Jeśli grzejnik basenowy nie może zastąpić ciepła utraconego w wyniku chłodzenia wyparnego, może być za mały i wymaga wymiany. Nie należy też obawiać się oversize’u. Im większa moc, tym szybciej urządzenie może podgrzać wodę. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest jak największe przewymiarowanie pompy ciepła. Oznacza to szybkie ogrzanie basenu przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów energii.

Czy taniej jest ogrzewać basen gazem czy pompą ciepła?

Które wyposażenie basenu jest lepsze – bojler gazowy czy pompa ciepła? To zależy od twoich wymagań. Ale pod względem kosztów eksploatacji pompy ciepła są lepszą opcją. Koszt eksploatacji pomp ciepła jest niższy, ponieważ generalnie zużywają one mniej energii przez dłuższy czas niż grzejniki gazowe. Kolejną zaletą pomp ciepła jest to, że działają dłużej. Ze względu na wysokie ciepło wytwarzane w urządzeniu i jego ruchomych częściach nagrzewnica gazowa wymaga częstych napraw i ulega awarii wcześniej niż większość pomp ciepła.