Pompa ciepła basenowa – jak ją wybrać?
Gdy woda w basenie krąży przez pompę basenową, przechodzi przez filtr i grzałkę pompy ciepła. Nagrzewnica z pompą ciepła jest wyposażona w wentylator, który zasysa powietrze zewnętrzne i kieruje je na wężownicę parownika. Ciekły czynnik chłodniczy w wężownicy parownika pochłania ciepło z powietrza zewnętrznego i staje się gazem. Ciepły gaz w cewce przechodzi następnie przez sprężarkę. Sprężarka zwiększa ciepło, tworząc bardzo gorący gaz, który następnie przechodzi przez skraplacz.
Jak działa pompa?
Skraplacz przenosi ciepło z gorącego gazu do chłodniejszej wody basenowej krążącej przez podgrzewacz. Podgrzana woda wraca następnie do basenu. Gorący gaz przepływając przez wężownicę skraplacza powraca do postaci ciekłej i wraca do parownika, gdzie cały proces rozpoczyna się od nowa. Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła o wyższej wydajności zwykle wykorzystują sprężarki spiralne w porównaniu ze sprężarkami odwrotnymi standardowych jednostek. Odwiedź: https://vivapool.pl/akcesoria/ogrzewanie-wody/
Wybór podgrzewacza basenu z pompą ciepła
Podgrzewacze basenowe z pompą ciepła kosztują więcej niż gazowe podgrzewacze basenowe, ale zazwyczaj mają znacznie niższe roczne koszty operacyjne ze względu na ich wyższą wydajność. Przy odpowiedniej konserwacji podgrzewacze basenowe z pompą ciepła zwykle działają dłużej niż gazowe podgrzewacze basenowe. Dlatego na dłuższą metę zaoszczędzisz więcej pieniędzy. Wybierając podgrzewacz basenu z pompą ciepła, należy wziąć pod uwagę jego:
- Rozmiar
- Efektywność
- Koszty
Powinieneś zlecić przeszkolonemu specjaliście od basenów wykonanie odpowiedniej analizy rozmiaru dla konkretnego basenu, aby określić rozmiar podgrzewacza basenowego. Dobór podgrzewacza basenu z pompą ciepła obejmuje wiele czynników. Zasadniczo grzejnik jest dobierany zgodnie z powierzchnią basenu i różnicą między basenem a średnią temperaturą powietrza. Inne czynniki również wpływają na obciążenie grzewcze basenów zewnętrznych, takie jak ekspozycja na wiatr, poziom wilgotności i niskie temperatury w nocy.
Ta formuła opiera się na wzroście temperatury od 1º do 1-1/4ºF na godzinę i średnim wietrze na powierzchni basenu o prędkości 3-1/2 mili na godzinę. Dla wzrostu o 1-1/2ºF pomnóż przez 1,5. Dla wzrostu o 2ºF pomnóż przez 2,0. W związku z tym baseny znajdujące się na obszarach o wyższych średnich prędkościach wiatru na powierzchni basenu, niższej wilgotności i chłodnych nocach będą wymagały większej grzałki.