Pompa ciepła do basenu – wydajność
Efektywność energetyczna podgrzewaczy basenowych z pompą ciepła jest mierzona współczynnikiem wydajności (COP). Im wyższy współczynnik COP, tym większa wydajność. Federalna procedura testowa dla podgrzewaczy basenowych z pompą ciepła określa warunki testowe na temperaturę otoczenia 80°F termometru suchego, wilgotność względną 63% i temperaturę wody w basenie 80°F. COP zwykle wahają się od 3,0 do 7,0, co przekłada się na wydajność 300–700%. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii elektrycznej potrzebną do uruchomienia sprężarki, uzyskujesz 3–7 jednostek ciepła z pompy ciepła.
Instalacja i konserwacja
Właściwa instalacja i konserwacja podgrzewacza basenowego z pompą ciepła może zoptymalizować jego wydajność. Najlepiej zlecić wykwalifikowanemu profesjonaliście basenowemu zainstalowanie podgrzewacza, zwłaszcza podłączenie elektryczne, oraz wykonanie skomplikowanych prac konserwacyjnych lub naprawczych.
Przeczytaj instrukcję obsługi, aby zapoznać się z harmonogramem konserwacji i/lub zaleceniami. Prawdopodobnie będziesz musiał co roku dostroić podgrzewacz basenu. Ze względu na wiele ruchomych i elektrycznych części podgrzewacza basenu z pompą ciepła prawdopodobnie będzie on wymagał okresowej obsługi przez technika klimatyzacji. Przy prawidłowej instalacji i konserwacji podgrzewacze basenowe z pompą ciepła mogą działać przez 10 lub więcej lat.
Jak porusza się powietrze w basenowej pompie ciepła
W pierwszym etapie wentylatory zasysają ogrzane słońcem powietrze. Nawet jeśli na zewnątrz jest zimno, zaufaj nam, w powietrzu jest gorąco. Ciepłe powietrze przepływa następnie przez wężownicę parownika, która pochłania ciepło z powietrza. Wewnątrz wężownicy parownika znajduje się płynny czynnik chłodniczy, który po podgrzaniu zamienia się w gaz. Czynnik chłodniczy obrócony w gaz wewnątrz cewki jest następnie pompowany przez sprężarkę, która zwiększa ciepło poprzez, cóż, sprężanie gazu. Gdy gaz jest sprężany, temperatura gazu może osiągnąć nawet 200 F.
W jaki sposób basenowa pompa ciepła podgrzewa wodę w basenie?
Z drugiej strony urządzenia chłodna woda z basenu, która została już przefiltrowana, jest pompowana do basenowej pompy ciepła do zbiornika z wężownicą skraplacza. Sprężone gorące powietrze (ze sprężarki) przepływa przez skraplacz, który z kolei przenosi ciepło z gorącego powietrza do wody do zbiornika. Temperatura wody jest zwykle podnoszona o kilka stopni, zanim zostanie wpompowana z powrotem do basenu. Gaz wewnątrz wężownicy skraplacza, teraz schłodzony z powrotem do stanu ciekłego czynnika chłodniczego, jest zawracany z powrotem do wężownicy parownika, w którym cały cykl rozpoczyna się od nowa.